Vernisáž

V pondělí, 14 září, v 16.30 minut, bude v Divadle loutek Ostrava slavnostní vernisáží otevřena výstava fotografií a kresleného humoru. Oba autoři patří ke zdravotně postiženým, kterým jejich handicap poskytl možnost uměleckého vyjádření v nových a neotřelých formách.

Fotograf Lubomír Pavelčák si přezdívá Lichoočko. Fotografický přístroj používá především k tomu, aby se mohl orientovat ve světě, který téměř nevidí. Zjistil však, že se fotoaparát může stát nástrojem uměleckého vyjádření. Svým fotografiím říká „cwaky“ a „brýlovky“. Cwaky zobrazují místa a události, které autor prožívá a které může vidět až díky jejich zobrazení na velkém monitoru. Brýlovky vznikly vlastně náhodou. Autor chtěl názorně demonstrovat, jakým způsobem jeho oči zpracovávají obraz, a tak vyfotil svou první fotku přes brýlové obroučky, čímž vznikla originální fotografická technika přinášející netušené pohledy.

Milan Linhart začal s výtvarnou tvorbou už jako malé dítě. Věnoval se tvorbě portrétů, figurálních námětů, žánrových obrazů, zobrazování přírodních motivů, zátiší a aktů, později objevil kouzlo karikatur a od nich přešel ke kreslenému humoru. Po těžkém úrazu, který má trvalé následky, musel ve své tvorbě opustit formy, které pracují s detailem. Začal se věnovat kresbě humorných scén a témat a jeho obrázky s vtipnými komentáři byly a jsou součástí několika periodik. Nejdelší spolupráce, už 25letá, ho pojí s ostravským občasníkem Vozka.

Oba autoři prezentují svou tvorbu na četných výstavách, nyní poprvé v rámci ostravské Divadelní pouti bez bariér. Výstava bude k vidění ve festivalových prostorách od pondělí, 14. září, až do ukončení festivalu. Vstupné je zdarma.