Festivaloví hosté

Divadelní soubory a představení

SEtkání (Brno)

Soubor Setkání založila v Brně Tereza Lepold Vejsadová. Soubor hledá prostřednictvím tance a pohybu nové cesty k adaptaci, integraci a inkluzi. Pozornost věnuje prohlubování individuálních schopností stejně jako na práci ve skupině, kde jsou smazány jakékoliv rozdíly mezi zdravým a postiženým tanečníkem. Cílem je projít si procesem tvorby, pracovat na sobě po fyzické, psychické i umělecké stránce a docílit postupného osobnostního růstu.

V lese

zpracovává hravou a nenásilnou formou velmi aktuální téma ekologie. Dává si za cíl pomoci změnit náhled diváka nejen na ekologii, ale také na inkluzi v umění. Představení je částečnou improvizací a na závěr je možno si s interprety popovídat formou besedy.Divadlo z Pasáže (Banská Bystrica)

Je první profesionální komunitní divadlo, které, jako jediné svého druhu na Slovensku, začalo pracovat s lidmi s mentálním postižením. Zároveň jde o první a momentálně jediné městské komunitní divadlo v rámci Střední a Východní Evropy, ve kterém hrají lidé s mentálním postižením. V Banské Bystrici působí od roku 1995. Svou činností propojuje kulturní, uměleckou a sociální oblast. Za svou činnost získalo divadlo několik ocenění, například Cenu Euroobčan roku 2009 (divadlo ji získalo jeho první nezisková organizace na Slovensku), Cenu předával prezident Evropského parlamentu Hans Gert Pöttering. Divadlo působní v Banské Bystrici od roku 1995 a v letošním roce slaví 25. výročí své existence.

Podivná zpráva z jiné planety

Inscenace vychází z jedné z povídek knihy Hermanna Hesseho Pohádky. V povídce stojí v kontrastu dva světy - dvě planety. Jedna z nich je světem utopickým, kde vládne láska, solidarita a zábava a druhá je planetou plnou utrpení. Inscenace se snaží zobrazit utopický svět především prostřednictvím humoru a nadsázky a svět utrpení jako zpodobnění životní reality.Bílá holubice (Ostrava)

Integrovaný umělecký soubor zdravotně postižených a zdravých tanečníků, který vznikl z popudu baletního mistra Igora Vejsady v roce 2006. Spolek má na svém kontě 7 celovečerních inscenací, z nichž nejnovější, Nádražní blues v režii Pavla Šimáka, měla premiéru v roce 2019. Filozofií souboru je vytvářet umělecká díla, která přitáhnou do divadelních a koncertních sálů širokou veřejnost. Jeho mottem je: Nemůžeš chodit, můžeš tančit!

Nádražní blues

Hrdiny příběhu jsou lidé, kteří prožívají své každodenní životy plné stereotypů, ale také snů. Někdo touží po bláznivé, protančené noci, jiný chce řídit silná auta, další dává přednost odpočinku. Mezi těmito lidmi žije dívka, která se vzpírá svému životnímu osudu, touží opustit minulost a přetrhat pouta, která ji činí závislou na mamince. Vydává se na dobrodružnou cestu, aby poznala, že touha je cestou k sobě samému. Představení je nejen kulturním zážitkem, ale svou výraznou sociální rovinou oslovuje všechny věkové kategorie, pro které se stává inspirací a ponaučením.Hosté Galakoncertu

Mario Bihari

Nevidomý slovenský romský zpěvák, klarinetista, akordeonista a klavírista působící v České republice. Jako fenomenálního akordeonisty a pianisty si ho jako první všimla Zuzana Navarová a objevila v něm také výjimečný skladatelský talent. Na nejslavnějších deskách kapely KOA zabírají Máriovy skladby zhruba třetinu rozsahu. Založil romskou kapelu Bachtale Apsa, se kterou vydal dvě desky a odehrál přes 200 koncertů doma i ve světě. Je také nejmladším členem legendární folkové kapely Plavci, hraje divadlo společně s herečkami Bárou Hrzánovou a Janou Bouškovou, hostuje se slovenskou kapelou Para, se zpěvačkou Janou Kirschner nebo třeba s kapelou Buty.

Adam Blažek

Adam Blažek je klasický muzikant s jazzovým srdcem, anebo také jazzmann se srdcem klasického muzikanta. Rád vydává na toulky do obou světů a v improvizacích ukazuje, že mezi nimi nestojí žádná hudební zeď, ale volně vplouvají jeden do druhého. Obdivuje jak klasické klavírní mistry s distingovaným zvukem, tak jejich zvukově někdy méně vybrané, ale o to kreativnější jazzové kolegy. Adam v současné době nastupuje do posledního ročníku Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze, kam byl přijat jako jeden ze dvou prvních nevidomých studentů v historii školy. Studuje klasický klavír ve třídě Kristiny Kasíkové (klasický klavír) a jazzovou improvizaci u Ondřeje Kabrny. Jeho největším dosavadním hudebním úspěchem bylo vystoupení s ostravskou Janáčkovou filharmonií.

Hana Fialová

Narodila se v Opavě, absolvovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě. Mezi lety 1994 až 2004 byla sólovou zpěvačkou country skupiny „Red Hats“. Od roku 2003 je členkou souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského. Ráda vzpomíná na role v inscenacích Šest žen Jindřicha VIII., Kat a blázen, Zvonokosy, Někdo to rád horké, Hello, Dolly! V roce 2010 vytvořila titulní roli v nové verzi muzikálu Marguerite Alaina Boublila a Michela Legranda a byla za ni nominována na Cenu Thálie 2011. Zcela jedinečným způsobem září v hudebním dramatu Edith a Marlene jako Edith Piaf, za niž ostatně získala Cenu Thálie 2014 v kategorii opereta-muzikál. Hostuje také v činohře NDM a v pražském Divadle Hybernia.

Daniela Hořínková

Daniela Hořínková se věnuje hudbě již od dětství. V 1. třídě nastoupila na ZUŠ ve Frýdku -Místku, kde se věnovala hře na violoncello. V 9. třídě úspěšně složila přijímací zkoušky na Konzervatoř Jana Deyla v Praze, na které vystudovala operní zpěv a hru na violoncello. Po maturitě pokračovala ve studiu zpěvu na Konzervatoři Leoše Janáčka v Ostravě a následně na Fakultě umění Ostravské univerzity. Pod vedením dirigenta Debasishe Chaudhuri si zazpívala s Pražskou komorní filharmonií a Plzeňskou filharmonií. Už během studií spolupracovala se Symfonickým orchestrem města Frýdek Místek. Již přes deset let jezdí pravidelně vystupovat na Festival Souznění v Karlových Varech, který prezentuje hendikepované umělce. Vystupovala několikrát s Lucií Bílou či Petrem Kolářem pro nadaci Bariéry Charty 77.

Patricie Janečková

Slovenská sopranistka žijící v Ostravě. Začínala v Operním studiu Národního divadla moravskoslezského, kde jako desetiletá zvítězila v konkurzu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Poprvé samostatně koncertovala v roce 2011 v Bratislavě. V roce 2015 debutovala ve Státním divadle Košice rolí Barbariny ve Figarově svatbě a Paminy z Kouzelné flétny ve Slovenském národním divadle. Nyní působí v operním a operetním souboru Národního divadla moravskoslezského.

Jiří Krhut

Ostravský muzikant a díky Kabaretu Bo! také úspěšný bavič a komik. V letošním roce uvádí v Heligonce vlastní pořad s názvem Varieté Krhut. Na svých představeních vtahuje diváka do svých skečů, scének, básniček, anekdot a scénických písniček. Jako skladatel se autorsky zapsal také do tvorby známých českých interpretů, jako jsou např. Ewa Farna, František Segrado, Vojtěch Dyk, Lenka Nová nebo také česká legenda Marie Rottrová. Na konci roku 2019 vydal Jiří Krhut svou sólovou desku s názvem Čapkárna.

Tomáš Savka

Narodil se v Karlových Varech, do 18 let žil v Horním Slavkově. V roce 2011 absolvoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Účinkoval v muzikálech Miss Saigon, Les Misérables, Producenti, Golem, Tři mušketýři, Dracula, Mona Lisa, Baron Prášil, Osmý světadíl, Quasimodo, Robin Hood, Lucrezia Borgia, Pomáda, Popelka, Donaha a další. V současné době působí v Národním divadle moravskoslezském. V roce 2014 získal Cenu Thálie za roli Che v muzikálu Evita. Na kontě má dvě sólová alba Neslibuju modrý z nebe a Já si tě stejně najdu.

Michal Žáček

Fenomenální saxofonista a hráč na dechové nástroje. Spolupracuje s Vojtěchem Dykem, Peterem Lipou, Borisem Urbánkem, Richardem Müllerem, Romanem Dragounem, Vlastou Redlem, Rhythm Desperados. Svou virtuozitou se prosadil nejen v České republice a na Slovensku, ale také v USA, Mexiku, Německu a Francii. Je vyhledávaným studiovým a koncertním hudebníkem. Člen Ostravského rozhlasového orchestru, od roku 2010 firemní hráč Yamahy.

Jakub Žídek

Vystudoval hru na varhany a sbormistrovství. Jako hostující dirigent spolupracovat s Filharmonií Brno, Moravskou filharmonií Olomouc, Filharmonií Bohuslava Martinů a Janáčkovou filharmonií Ostrava. V současné době působí jako ředitel souboru operety a muzikálu Národního divadla Moravskoslezského.

Globa balet

Soubor pod vedením Valeriho a Moniky Globa se věnuje klasickému baletu a práci s tělesně postiženými. Jeho cílem je otevetí tanečníkům svět krásy, možnosti pohybu, naučit se vnímat své tělo, zlepšit jeho pružnost a rozvíjet hudební cítění. Výsledkem jsou pravidelná taneční vystoupení Duše v pohybu a příležitostná vystoupení na dalších akcích. Soubor je nositelem ceny ceny Mosty 2008 a Ceny hejtmana Olomouckého kraje 2007 a 2012.

Anna Opartyová

Talentovaná patnáctiletá zpěvačka, která udivuje odbornou i laickou veřejnost svým krásným barevným hlasem, technickou úrovní a mimořádným zaujetím pro interpretaci rockových a popových písní. Důkazem jsou přední umístění na celostátních pěveckých soutěžích a festivalech. Je velice múzická a všestranně zručná, krásně kreslí, maluje, vytváří keramiku a šperky, ráda hraje divadlo a recituje. V současné době nastoupila do 1. ročníku Waldorfského gymnázia.


Vojtěch Mikuš

Talentovaný čtrnáctiletý žák základní školy, který má ještě chvíli čas uvažovat, kam se bude ubírat jeho životní dráha. Ale až jej uslyšíte, zjistíte, že máte před sebou další veliký talent a že je téměř předurčen k uměleckým studiím. Vedle zpěvu se věnuje hře na akustickou kytaru a na bicí nástroje.

Ostatní

Robert Urban

Ostravský herec působící v Praze, který se proslavil rolí nejmladšího z bratrů Valentů v seriálu České televize První republika. V současné době hraje titulní roli v broadwayském muzikálu Tarzan, hostuuje v muzikálu Kočky v Ostravě a působí jako moderátor na Hitrádiu City. V roce 2019 zazářil v televizní show Tvoje tvář má známý hlas. Na festivalu zazpívá a zastepuje v rámci Slavnostního zahájení festivalu v DLO.

Veronika Forejtová

Dlouholetá členka Národního divadla moravskoslezského, kde ztvárnila desítky činoherních a muzikálových rolí. Divadlo ji táhlo od malička, zprvu to byly baletní špičky, ale nakonec vyhrálo herectví. Společně s manželem Zdeňkem prošli řadou angažmá v Českém Těšíně, Opavě, Karlových Varech či Jihlavě, než v roce 1990 zakotvili v Ostravě. Je nám ctí, že se paní Veronika ujme moderování Slavnostního zahájení festivalu v DLO.

Globa balet

Soubor pod vedením Valeriho a Moniky Globa se věnuje klasickému baletu a práci s tělesně postiženými. Jeho cílem je otevetí tanečníkům svět krásy, možnosti pohybu, naučit se vnímat své tělo, zlepšit jeho pružnost a rozvíjet hudební cítění. Výsledkem jsou pravidelná taneční vystoupení Duše v pohybu a příležitostná vystoupení na dalších akcích. Soubor je nositelem ceny Mosty 2008 a Ceny hejtmana Olomouckého kraje 2007 a 2012.

Hands Dance

Je skupina slyšících a neslyšící tlumočníků z Brna, která se věnuje umění tlumočení do českého znakového jazyka. Skupina vznikla v roce 2014 a zabývá se tlumočením divadelních inscenací, interpretací hudby a písní prostřednictvím umělecké formy českého znakového jazyka a divadelně-pohybově-vizuálních prvků. Skupina je součástí divadelního spolku neslyšících OUKEJ.

Tereza Muroňová

je devatenáctiletá slečna, která si i přes svůj těžký zdravotní handicap jde směle za svými životními sny. To platí nejen ve škole, kde letos zdárně odmaturovala, ale také v rámci jejích koníčků a zájmových činností, které ji velice baví a zpestřují její život. S láskou zpívá, hraje na klávesy a lyžuje. Věnuje se také výtvarné tvorbě a výrobě keramiky. V neposlední řadě se realizuje i v literární tvorbě a píše příběhy, do kterých často přenáší i samu sebe.


Lenka Szabó Hrůzová

Zpěvačka Lenka Szabó Hrůzová je vítězkou Hlasu Československa z roku 2014. V současné době vyučuje rockový a popový zpěv na Lidové konzervatoři a Múzické škole v Ostravě, p. o., kterou také vystudovala. Osobitou hudební tvář dodává Lence vlastní kapela LoGarytmy. Hostuje i v jiných hudebních projektech a spolupracuje s hudebníkem a skladatelem Vladimírem Figarem. Lenka vydá letos své debutové album.

Milan Linhart

Milan Linhart začal s výtvarnou tvorbou už v předškolním věku. Věnoval se tvorbě portrétů, figurální námětů, žánrových obrazů, zobrazování přírodních motivů, zátiší a aktů, později objevil kouzlo karikatur a od nich přešel ke kreslenému humoru. Po těžkém úrazu, který má trvalé následky, musel v tvorbě opustit formy, které pracují s detailem. Začal přispívat do periodik určených pro postižné, jako byly Elán, Vozíčkář, Noviny Můžeš, Zora pro zrakově postižené další. Už 25 let spolupracuje s ostravským občasníkem Vozka. Svá díla prezentuje na četných výstavách, nyní rovněž v rámci ostravské Divadelní pouti bez bariér.

Lubomír Pavelčák

Svět vidí rozmazaně, k orientaci potřebuje maximální zvětšení obrazu, a přesto vytváří působivá díla plné neotřelých pohledů. Lubomír Pavelčák, fotograf, pro kterého je fotoaparát důležitou pomůckou k vidění a zároveň nástrojem uměleckého vyjádření. Svým fotografiím říká „cwaky“ a „brýlovky“. Cwaky zobrazují místa a události, které autor prožívá a které může vidět právě až díky jejich zobrazení na velkém monitoru. Brýlovky vznikly vlastně náhodou. Autor chtěl názorně demonstrovat, jakým způsobem jeho oči zpracovávají obraz, a tak vyfotil svou první fotku přes brýlové obroučky. Protože se snímek velmi líbil, začal tento způsob focení používat jako originální fotografickou techniku. Jeho mottem je „Nevidět neznamená vůbec svět nevnímat!“

PROGRAM VSTUPENKY